Site Rengi

DOLAR 31,3634
EURO 34,0393
ALTIN 2.103,21
BIST 9.097,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla 16°C
Az Bulutlu
Muğla
16°C
Az Bulutlu
Pts 11°C
Sal 13°C
Çar 15°C
Per 11°C

MUÇEP Sordu: 5 Ayda Ne Değişti?

MUÇEP Sordu: 5 Ayda Ne Değişti?
06.04.2021
A+
A-
 • https://tamermandalinci.com.tr/

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın Bodrum’a yeni bir müjde veriyoruz ifadeleriyle paylaştığı doğalgaz haberine ilk tepki Muğla Çevre Platformundan geldi.

Turgutreis Gündem – Aras’a “iklim için eylem planı” konusunda attığı imzası hatırlatılarak Bodrum Belediye Meydanında yapılan basın açıklamasında “5 Ayda ne değişti” sorusu da soruldu.

“Bodrum Belediyesi’nden 3 Nisan akşamı ‘müjdeli haber’ olarak servis edilen ‘doğal gaz projesini’ dehşetle karşıladık” cümlesiyle başlayan açıklamada talepler 10 başlık altında toplandı.

Oysa 7 Kasım 2020 tarihli, yine Belediye’den yapılan duyuru ile sizden esas müjdeli haberi almıştık. Duyuruda, “Belediye Başkanları Küresel İklim ve Enerji Sözleşmesine bugüne kadar Türkiye’de sadece 23 Muğla’da ise  ilk imza atan belediye olduklarını belirten Başkan Ahmet Aras, insana, doğaya ve yaşayan tüm canlılara saygılı belediyecilik anlayışıyla hizmet vermeye devam ettiklerini söyledi.” yazıyordu. https://bodrum.bel.tr/haber.php?id=8207

Bodrum, Fethiye’yle birlikte Muğla’da İklim İçin Kentler Deklarasyonu’nu imzalayan iki belediyeden biri. Bölgemizin, ülkemizin ve tüm gezegenin gerçeklerini ve önceliklerini kavrayan bir yönetim anlayışı gördüğümüz için sevinmiş, Bodrum’un “iklim için eylem planı”nın hazırlığına seve seve destek vereceğimizi de çeşitli görüşmelerde iletmiştik.

Bu deklarasyona belediye olarak imza atmamızın üzerinden 5 ay geçti.

Dünyanın her köşesinde iklim krizinin baş aktörlerinden biri olarak fosil yakıt tüketimi bilimsel ve somut olarak ortaya konup, bundan vazgeçilmesi yönünde planlar hazırlanıp yürürlüğe konurken; biz ülkemizdeki öncü belediyelerden biri olup ilgili çalışmaları yapacağımızın taahhüdünü 5 ay önce somut olarak vermişken, bir fosil yakıt olan doğal gazın Bodrum’a geleceğinin haberi nasıl bir müjdedir?

Servis edilen haberde, ekolojik denge açısından ağır sonuçları olan bu projeye dair kamuoyu yeterince bilgilendirilmemiştir. Dolayısıyla aşağıdaki sorulara yanıt talep ediyoruz.

 1. İklim İçin Kentler Deklarasyonu’nu imzaladıktan sonra Belediye bünyesinde ilgili çalışmaları yürütmek için kurulan sürdürülebilirlik birimi bugüne kadar neler yapmıştır? Halihazırda faal bir birim midir?
 2. Artan nüfusun ısınma ihtiyacı ve dolaylı olarak elektrik tüketimi düşünülerek önümüze gelen bu projenin gerçekten temiz, iklim ve doğa dostu alternatifleri değerlendirilmiş midir? Değerlendirilip, elenmiş midir? Bundan Bodrum’un haberi var mıdır? Değerlendirme ve karar süreçlerine Bodrumlular aktif ve şeffaf olarak katılmış mıdır?
 3. 2013 yılında Bodrum Kaymakamlığı tarafından gündeme getirilen “Bodrum’a Doğal Gaz” fikri, takip eden yıllarda, 2015’de, 2016’da, 2018’de “çatı üstü güneş panelleri”nin de yoğunlukla konuşulduğu, temiz ve yenilenebilir enerji çalışmalarına ivme kazandırmıştır. Doğal gaz şöyle dursun, santral büyüklüğünde projelere bile gerek kalmadan, halihazırdaki yapıları dönüştürmek belli ki Bodrumlunun yoğunluklu tercihidir. Bu çalışmalar ve tercih yok mu sayılmaktadır?
 4. Yılın en az 7 ayı süre ve açı olarak güneşin cömert olduğu bölgemizde fosil yakıta bağımlı hale gelmeyi düşünmek çağımızın hangi gerçekleriyle uyuşmaktadır?
 5. Bodrum’un “altının” kültür mirası açısından ne kadar zengin olduğunu daha evvelsi gün ortaya çıkarılan 2400 yıllık lahit ile bir kez daha görmüşken, bu bize yeni altyapı işlerine girişmeyi mi söyler? Yoksa kültür mirasını gözetip koruyarak üstyapıların değerlendirilmesini mi?
 6. Bodrum’un artan nüfusuna Milas’tan su, başka bir yerden doğal gaz, onlarca yeni yapı derken, bu yarımadanın ölmekte olduğunun farkında mıyız? Esas soruna bir çözüm bulma yoluna gitmeden, semptomatik tedavi gibi, yama gibi projelerle Bodrum yüzünden başka yerlere de zarar verdiğimizin bilincinde miyiz?
 7. Bu projenin karbon ayak izi hesaplanmış mıdır? Bu projenin yapımında örneğin ne kadar su harcanacaktır? Bu proje ÇED Yönetmeliği EK 1 madde 29’a göre ÇED sürecine tabi değil midir?
 8. Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs halkları Karadeniz ve Doğu Akdeniz’de çıkarılması planlanan fosil yakıtlara karşı yanyana gelmiş, “kazma bırak” diyerek harıl harıl ve haklı bir mücadele yürütürken, biz burada fosil yakıta yeni bir talep oluşturarak bölgemize, gezegene, 7 Kasım 2020’deki sözlerinizin aksine, insana, doğaya, canlılara; ek olarak ortak akıl ve kültüre alabildiğine ters bir çaba içine girmiş olmuyor muyuz?
 9. İklim krizinden en hızlı etkilenecek yerler kıyı bölgeleri ve Bodrum da bunlardan birisi iken bütüncül, koruma, önleme odaklı çalışmalar yerine, iklim krizini daha da tetikleyici projelere imza atmayı, hangi açılardan Bodrum’un yararına görüyorsunuz?
 10. Bodrum’a doğal gaz gelecek diye sevinen hemşerilerimize bunun tam olarak ne pahasına olduğunu da açıklamanın; bunun Bodrum’a sosyal, kültürel, ekolojik ve maddi maliyetinin ne olduğunun anlatılmasının da göreviniz olduğunu düşünüyoruz. Ne dersiniz? Bu boyutta projeler için ortak akılla hareket etme, kente birlikte sahip çıkma adına, seçim döneminizde de dediğiniz gibi sivil toplum ve meslek odaları ile görüşmeler yapmanın, katılımcılığı ve şeffaflığı sağlayarak kararlar almanızın hayati olduğu kanaatindeyiz. Ne dersiniz?

Sözlerimize şimdilik son verirken kentimiz, ülkemiz ve tüm gezegen adına, gerçekleri ve öncelikleri doğru saptayarak imza attığınız İklim İçin Kentler Deklarasyonu’nun gereklerini yerine getirmeye davet ediyoruz. Bunun tüm yaşam için kaçınılmaz olduğunu ve aksinin yok edici tutumlara ortak olmak olduğunu da hatırlatmak isteriz.

 • https://tamermandalinci.com.tr/
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.